SPIFF 2021 Selecetd Films

SPIFF

For Screening Schedule

Please find below the Selected Films-List
Venue

S.M. Joshi Socialist Foundation Auditorium

Ganjave Chowk, Off Lal Bahadur Shastri Road, Navi Peth, Pune,
Maharashtra 411030
India

See You At The Screening 

18th & 19th December 2021

Sr.No

Title

Duration

Director

Country

1

30 000 Strikes

30.00

Dmitry Oleinik

Russian Federation

2

40A

17.10

Quentin Papapietro

France

3

A Simple Story Of Simple Happiness

16.05

Darya Glazunova

Russian Federation

4

A Star-Studded Sky

19.57

Aasif Moyal

India

5

A Unicorn In Tel Aviv

20.00

Zohar Ballas

Israel

6

Abhi-Anu

16.58

Alok Rajwade

India

7

Angh

22.00

Thejavituo Rio

India

8

Anita

17.34

Sushma Khadepaun

India

9

Anoush

15.00

Deniz Telek;

Turkey

10

Arjun

14.00

Shivraj Waichal

India

11

Dabur

12.05

Saeid Nejati

Iran, Islamic Republic Of

12

Doorbeen – Dar-B-Dar (The Binocular)

1.11

Chandan Sen

India

13

Dry Leaves

9.23

Ali Sohail Jaura

Pakistan

14

Ferial’s Coffee

14.00

Mohanad Elkashef

Egypt

15

For The Stripes

28.55

Aayush Dudhiya, Divy Bhagia

India

16

Heltzear

17.00

Mikel  Gurrea;

Spain

17

High Flying Jade

21.34

Katherine Sweetman

Viet Nam

18

How Was The Date?

25.25

Radhika Lata Murthy

India

19

I Am

5.00

Bárbara  C. Salas;

Spain

20

I Don’t Sleep Anymore

22.00

Marina Palacio;

Spain

21

If They Knew

16.00

Ander Sagardoy;

Spain

22

Itwaar

14.39

Rahul Srivastava

India

23

Jail Quarters

14.00

Pascal Marc;

France

24

KADACHIT ( Uncertain )

16.43

Suraj Shelar

India

25

Keep Punching

24.57

Kirnay Bhatt

India

26

Kumkumarchan (Holy Ritual)

22.15

ABHIJEET ARVIND DALVI

India

27

La Ramada

15.25

Fernando Torres Salvador;

Peru

28

Lata

25.00

Alisha Mehta

India

29

Like Any Other

18.00

SERGI González Fernández;

Spain

30

Mayadweep (An Island Of Illusion)

20.00

Chandan Sen

India

31

Nestling

6.00

MARAT NARIMANOV;

Russia

32

Nilel

14.49

Morteza Rashid, Hamidreza Rashid

Iran, Islamic Republic Of

33

Open Session

12.29

Mohammad Hasani

Iran, Islamic Republic Of

34

Paash

14.00

Dheeraj Jindal

India

35

Power Of Art

7.00

Maria Tsvetkova

Russian Federation

36

Prashna ( Question)

23.30

Santosh Ram

India

37

Private

12.54

Nishant Chaturvedi

India

38

Rafu

12.36

Rahul Dilip Suryavanshi

India

39

Relatives

25.38

Botir Olim O’g’li Abdurahmon

Uzbekistan

40

Sajeev Nirjeev (Living-Non Living)

30.00

Tanmay Dhananjay Jakka

India

41

Sister

10.00

Aarzoo

India

42

Song Of Clouds

14.59

Ankit Poudel

Nepal

43

Take Care

6.59

Jonay García;

Spain

44

The Flying Trunk

13.00

Siddharth Chauhan

India

45

The Miniaturist Of Junagadh

29.18

Kaushal Oza

India

46

The Song We Sang

20.00

Aarti Neharsh

India

47

The Songs We Sing, The Drums We Beat

28.53

Kombong Darang

India

48

The Washroom

7.59

Ruchir Kulkarni

India

49

The Withdrawal

2.27

Chandni Srivastava

India

50

Tree House

12.00

Soo-Min Park;

South Korea

51

Uncalled

21.50

Umesh Bagade

India

52

Vikalp

16.15

Dheeraj Jindal

India

53

Wade

10.38

Upamanyu Bhattacharyya, Kalp Sanghvi

India

54

Buddham Sharanam Gachhami

7.32

Mayank Singh

India